Story Transcript
Content Student's Corner
Page No.
Agrawal Examcart Help Centre
v
Best Strategy ijh{kk dh rS;kjh djus dk lgh rjhdk!
vi
Current Affairs! dh 100% lVhd rS;kjh dSls djsa \
vii
Student Corner!
viii
SSC CGL (Tier-II) Analytical Chart
ix
SSC CGL (Tier-II) Syllabus and Exam Pattern
xii
Mathematics 1. Number System
1-388 1-9
2. LCM & HCF
10-13
3. Square Root and Cube Root
14-19
4. Surds and Indices
20-25
5. Fractions and Decimal Numbers
26-31
6. Simplification
32-40
7. Average
41-51
8. Ratio and Proportion
52-65
9. Questions Related to Age
66-68
10. Percentage
69-82
11. Profit-Loss and Discount
83-108
12. Partnership
109-114
13. Mixture and Alligation
115-121
14. Time and Work
122-138
15. Pipe and Cistern
139-142
16. Simple Interest
143-147
17. Compound Interest
148-159
18. Speed, Distance and Time
160-168
19. Questions Related to Trains, Bus and Car
169-172
20. Questions Related to Boat and Stream
173-175
21. Data Interpretation & Statistics
176-198
22. Area of Plane Figures
199-209
23. Surface Area and Volume
210-245
24. Algebraic Expressions
246-266
25. Linear Equation
267-272
26. Quadratic Equation
273-275 ( iii )
Page No. 27. Triangle
276-302
28. Quadrilateral
303-308
29. Polygon
309-313
30. Circles
314-337
31. Trigonometry
338-367
32. Height and Distance
368-379
33. Sequence and Series
380-382
34. Coordinate Geometry
383-387
35. Permutations & Combinations
388
English
1-288
1. Noun
1-4
2. Pronoun
5-7
3. Verb & Modals
8-12
4. Adjective
13-16
5. Adverb
17-18
6. Preposition
19-23
7. Conjunction
24-25
8. Non-Finite Verb (Infinitive, Gerund & Participle)
26-28
9. Syntax
29-31
10. Article
32-33
11. Time & Tense
34-37
12. Voice
38-69
13. Narration
70-114
14. Sentence Improvement
115-143
15. Synonyms
144-149
16. Antonyms
150-154
17. Idioms & Phrases/Proverbs
155-167
18. One Word Substitution
168-182
19. Spelling Test
183-186
20. Re-Arrangement of Words/Sentences
187-215
21. Cloze Test
216-237
22. Comprehension
238-288
( iv )
(v)
(( vi v ))
( vii )
( viii )
SSC CGL (Tier-II) Analytical Chart Mathematics S. Chapter's Name No.
03-02- 29-01- 18-11- 16-11- 15-11- 13-9- 12-9- 11-9- 9-3- 21-2- 20-2- 19-2- 18-2- 17-22022 2022 2020 2020 2020 2019 2019 2019 2018 2018 2018 2018 2018 2018
1.
Number System
4
5
3
3
4
3
4
4
5
2
1
5
1
4
2.
HCF/LCM
1
1
2
1
–
2
2
2
–
–
1
–
1
1
3.
Square and Square Roots
3
2
1
2
2
1
1
–
3
3
–
2
–
1
4.
Cube and Cube Roots
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
2
–
–
–
5.
Surds and Indices
–
–
–
1
–
–
–
–
1
–
2
–
3
2
6.
Fraction and Decimals
3
2
3
4
3
2
3
2
3
3
5
3
3
1
7.
Simplifications
5
5
5
3
6
5
5
6
2
1
–
2
2
3
8.
Average
2
2
1
2
2
1
2
2
3
4
3
4
4
4
9.
Ratio and Proportion
3
4
3
4
2
4
4
3
7
7
5
6
5
6
10.
Questions Related to Ages
1
–
2
–
1
1
1
1
–
1
2
–
1
1
11.
Percentage
5
6
6
4
4
6
6
6
4
4
4
4
4
2
12. Profit and Loss
7
7
7
7
7
5
7
7
8
8
8
8
8
9
13. Partnership
2
1
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
14. Mixture and Allegation
2
2
1
2
2
3
–
1
1
–
2
2
2
2
15. Time and Work
2
2
4
4
3
3
3
3
4
4
4
4
4
4
16. Pipe and Cistern
2
3
–
–
1
1
1
1
–
–
–
–
–
–
17. Simple Interest
4
1
2
2
2
2
2
2
–
–
–
–
–
–
18. Compound Interest
3
–
2
2
2
2
2
2
4
4
4
4
4
4
2
3
4
2
3
3
2
3
2
3
2
3
4
3
2
–
–
1
1
–
1
1
–
1
1
–
1
–-
–
–
1
1
1
1
1
1
1
–
1
–
22. Data Intrepretation
7
7
7
7
7
7
7
7
5
5
5
5
5
5
23. Area of Plane Figures
12
11
–
–
–
–
1
–
–
2
1
4
5
6
24. Surface Area and Volume
–
–
12
12
11
12
11
12
8
8
9
8
7
8
25. Algebra
5
6
5
6
6
5
5
5
7
3
4
5
8
6
19.
Time, Speed and Distance
20.
Question Related Train, Bus and Car
21.
Question Related to Boat and Stream
to
( ix )
S. Chapter's Name No.
03-02- 29-01- 18-11- 16-11- 15-11- 13-9- 12-9- 11-9- 9-3- 21-2- 20-2- 19-2- 18-2- 17-22022 2022 2020 2020 2020 2019 2019 2019 2018 2018 2018 2018 2018 2018
26. Linear Equations
–
–
1
2
1
2
2
1
2
2
2
27. Quadratic Equation
–
–
–
–
–
–
28. lines and Angles
–
–
1
–
1
29. Triangles
9
9
8
9
30. Quadrilateral
2
2
1
31. Polygon
1
1
32. Circles
2
33. Trigonometry
–
–
1
6
4
2
2
1
–
1
1
–
–
–
–
–
–
8
8
7
6
4
2
3
5
5
3
1
1
1
1
2
3
4
2
1
1
1
2
1
1
1
2
1
2
1
1
1
3
3
3
4
4
4
8
8
8
6
6
7
10
10
10
10
11
10
10
10
7
7
7
7
7
7
34. Height and Distance
1
1
1
1
1
1
1
1
3
3
3
3
3
3
35. Logarithm
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
36. AP
–
–
1
–
–
–
–
–
–
1
–
1
1
–
37. GP
–
–
–
–
–
–
–
–
–
1
–
–
–
–
38. HP & Special Series
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
1
–
–
1
39. Coordinate Geometry
2
2
1
1
1
2
2
1
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
1
–
100
100
100
100
100
100
100
100
100
100
100
100
100
100
40.
Permutation and Combination Total Number of Questions
2
1
English S. Chapter's Name No.
03-02- 29-01- 18-11- 16-11- 15-11- 13-9- 12-9- 11-9- 21-2- 20-2- 19-2- 18-2- 17-22022 2022 2020 2020 2020 2019 2019 2019 2018 2018 2018 2018 2018
1.
Cloze Test
25
25
25
25
25
25
25
25
25
25
25
25
25
2.
Reading Comprehension
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
3.
Voice
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
4.
Improvement of Sentences
22
22
20
20
22
22
22
21
22
21
22
22
22
5.
Idioms & Phrases
9
9
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
10
6.
PQRS
22
22
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
7.
Common Errors
22
22
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
20
8.
Narration
26
26
27
26
26
26
26
26
27
26
27
27
27
9.
One words substitution
11
11
14
15
13
13
13
14
12
14
12
12
12
(x)
S. Chapter's Name No.
03-02- 29-01- 18-11- 16-11- 15-11- 13-9- 12-9- 11-9- 21-2- 20-2- 19-2- 18-2- 17-22022 2022 2020 2020 2020 2019 2019 2019 2018 2018 2018 2018 2018
10.
Synonyms
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
11.
Antonyms
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
12.
Spelling Test
2
2
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
13.
Fill in the Blanks
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
5
200
200
200
200
200
200
200
200
200
200
200
200
200
Total Number of Questions
( xi )
SSC CGL (Tier-II) Syllabus Quantitative Ability 1. Computation of Whole Numbers 2. Decimals 3. Fractions 4. Relationships Between Numbers 5. Percentage 6. Ratio & Proportion 7. Square Roots 8. Averages 9. Interest 10. Profit and Loss 11. Discount 12. Partnership Business 13. Mixture and Alligation 14. Time and Distance 15. Time & Work 16. Basic Algebraic Identities of School Algebra & Elementary Surds 17. Graphs of Linear Equations 18. Triangle and Its Various Kinds of Centres 19. Congruence and Similarity of Triangles 20. Circle and Its Chords, Tangents, Angles Subtended by Chords of a Circle, Common Tangents to Two or More Circles
21. Triangle 22. Quadrilaterals 23. Regular Polygons 24. Right Prism 25. Right Circular Cone 26. Right Circular Cylinder 27. Sphere 28. Hemispheres 29. Rectangular Parallelepiped 30. Regular Right Pyramid with Triangular or Square Base 31. Trigonometric Ratio 32. Degree and Radian Measures 33. Standard Identities 34. Complementary Angles 35. Heights and Distances 36. Histogram 37. Frequency Polygon 38. Bar Diagram 39. Pie Chart
English Language and Comprehensive 1. Spot the Error 2. Fill in the Blanks 3. Synonyms 4. Antonyms 5. Spelling/Detecting Misspelt Words 6. Idioms & Phrases 7. One Word Substitution
8. Improvement of Sentences 9. Active/Passive Voice of Verbs 10. Conversion into Direct/Indirect Narration 11. Shuffling of Sentence Parts 12. Shuffling of Sentences in a Passage 13. Cloze Passage 14. Comprehension Passage
SSC CGL (Tier-II) Exam Pattern S. No. Sections No. of Questions Quantitative Ability 100 1. English Language and Comprehension 200 2. Total
500
( xii )
Total Marks
Time Allotted
200
2 hours
200
2 hours
600
8 hours
Mathematics
Chapter
Number System
1
1. 571 + 572 + 573 + 574 + 575 is divisible by which of the following number ? (A) 71
(B) 69
(C) 89 (D) 73 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 03-02-2022 (I-Shift)] 1. (A) 571 + 572 + 573 + 574 + 575 ⇒ 571 (1 + 5 + 52 + 53 + 54) ⇒ 571 (6 + 25 + 125 + 625) ⇒ 571 × 781 ⇒ 571 × 71 × 11 Thus, from the given option, the given expression will be divisible by 71. 2. Let p, q, r and s be positive natural numbers having three exact factors including 1 and the number itself. If q > p and both are two-digit numbers and r > s and both are one-digit numbers, then the value of p-q-1 the expression r - s is : (A) – s – 1
(B) s – 1
(C) 1 – s (D) s + 1 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 03-02-2022 (I-Shift)] 2. (A) Two digits natural numbers with only 3 exact factors are = 25 and 49 As, q>p Then p = 25 q = 49 One digit natural numbers with only 3 exact factors are = 4 and 9 As, r>s Then r=9 s=4 p-q-1 25 - 49 - 1 Now, = r-s 9-4 25 = - 5 =–5 ⇒ –5=–4–1 =–s–1 3. If a nine-digit number 789x6378y is divisible by 72, then the value of xy is : (A) 10
(B) 12
(C) 8 (D) 15 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 03-02-2022 (I-Shift)]
3. (C) Number 789x6378y is given For divisibility by 72, the number must be divisible by 9 and 8 both : as 72 = 9 × 8. For divisibility by 8, the last 3 digits of number must be divisible by 8. Here last 3 digits = 78y The possible value for y = 4, as 784 is divisble by 8. Now, for divisibility by 9, the sum of digits of numbers must be divisible by 9. Sum of digits = 7 + 8 + 9 + x + 6 +3+7+8+y = 48 + x + 4 = 52 + x Possible value for x = 2, as 54 is divisible by 9. So, we have, x = 2 and y = 4 Then, xy = 2 × 4 = 8 4. If the sum of two positive numbers is 65 and the square root of their product is 26, then the sum of their reciprocals is : 7 5 (A) 52 (B) 52 1 3 (C) 52 (D) 52 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 29-01-2022 (I-Shift)] 4. (B) Let the two positive numbers x and y \ x + y = 65
...(i)
xy = 26 xy = 676
...(ii)
x+ y 1 1 Required sum = x + y = xy 65 5 = 676 = 52 5. Let x = (433)24 – (377)38 + (166)54. What is the units digits of x ? (A) 8
(B) 9
(C) 7 (D) 6 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 29-01-2022 (I-Shift)] 5. (A) x = Unit digit of [(433)24 – (377)38 + (166)54]
= Unit digit of [{(433)4}6 – {(377)4}9 × (377)2 + {(166)4}13 × (166)2] = Unit digit of [1 – 1 × 9 + 6 × 6] = –2 = 10 – 2 = 8 6. If a 10-digit number 75462A97B6 is divisible by 72, then the value of 8A – 4B is : (A) (C)
30
(B)
27
(D) 28 21 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 29-01-2022 (I-Shift)]
6. (D) Given that 10 digit number 75462A97B6 To be divisible by 72 number should be divisible by 8 and 9 To divisible by 8, last 3 digits should be divisible by 8 So 7B6 should be divisible by 8 it is possible when B = 3 To be divisible by 9, sum of digits should be divisible by 9 \ sum of digits = 7 + 5 + 4 + 6 + 2 +A+ 9 + 7 + B + 6 = 46 + A + B = 46 + A + 3 = 49 + A To be divisible of (49 + A) by 9 A=5 \ 8A – 4B = 8 × 5 – 4 × 3 = 40 – 12 = 28 7. A divisor is 15 times the quotient and 3 times the remainder. If the remainder is 40, find the dividend. (A) 900
(B) 750
(C) 1000 (D) 600 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 18-11-2020] 7. (C) Given that divisor = 15 × quotient and divisor = 3 × remainder divisor = 3 × 40 divisor = 120 120 \ Quotient = 15 = 8 Mathematics | 1
We know that dividend = divisor × quotient + remainder = 120 × 8 + 40 = 1,000 8. Let ab, a ≠ b, is a 2-digit prime number such that ba is also a prime number. The sum of all such numbers is : (A) 407
(B) 418
(C) 396 (D) 374 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 16-11-2020] 8. (B) Possible cases of such prime number : (1) For prime number starting from 1, there are only two valid = 13, 17 (2) Similarly for 3, 7, 9, there are 31, 37, 71, 73, 79, 97 prime No. repsectively. So, total prime numbers are : 8 i.e., (13, 17, 31, 37, 71, 73, 79, 97) Total sum = [13 + 17 + 31 + 37 + 71 + 73 + 79 + 97] = 418 9. When positive numbers a, b and c are divided by 13, the remainders are 9, 7 and 10, respectively. What will be the remainder when (a + 2b + 5c) is divided by 13? (A) 8
(B) 9
(C) 5 (D) 10 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 16-11-2020] 9. (A) Given, a 13 ⇒ Remainder = 9 b 13 ⇒ Remainder = 7 c 13 ⇒ Remainder = 10 So, b a + 2b + 5c l ⇒ Remainder = ? 13 Taking sum of total remainder, as per given condition,
⇒
9 + 2 × 7 + 5 × 10 13 =
9 + 14 + 50 13
73 8 = 13 = 5 13 So, Remainder = 8 10. If the five-digit number 235xy is divisible by 3, 7 and 11, then what is the value of (3x – 4y) ? 2 |
(A) 10 (B) 8 (C) 9 (D) 5 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 16-11-2020] 10. (A) Given, No. 235xy is divisible by 3, 7, 11 Value of (3x – 4y) = ? Q Divisible rule for 3 = Sum of its digit is divisible by 3. Divisible rule for 7 and 11 are : (1) Make pair of 3 from unit digit and subtract left and the remainder should be divisible by 7 (2) in case to (11) : The difference of the sum of the digits at odd places and even places are 0 or divisible by 11. So, for, 3, x + y = 2 , 5, 8, 11 For 11, (y + 7) – (x + 3) = 0 or 11 y = 2, then, x = 6 x+y =8 For 7, 562 – 023 = 539 It is divisible by 7, then x = 6, y = 2 Now, 3x – 4y = 3 × 6 – 4 × 2 = 18 – 8 = 10 11. If the 5-digit number 535 ab is divisible by 3, 7 and 11, then what is the value of (a2 – b2 + ab) ? (A) 77 (B) 89 (C) 95 (D) 83 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 15-11-2020] 11. (C) If 5 digits number 535 ab is divisible by 3, 7 and 11, then we can say number also divisible by 231 because 3 × 7 × 11 = 231 Let, assume the largest number by 53599 Now on dividing 53599 by 231 We get approx 232.03 So, the actual number = 231 × 232 = 53592 \ a = 9 and b = 2 So, value of a2 – b2 + ab = 92 – 22 + 9 × 2 = 81 – 4 + 18 = 95 12. When positive numbers x, y and z are divided by 31, the remainders are 17, 24 and 27, respectively. When (4x – 2y + 3z) is divided by 31, the remainder will be : (A) 9 (B) 16 (C) 8 (D) 19 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 15-11-2020]
12. (C) If a number (x) is divided by (a) leaves ramainder (b), then x=a×n+b [where n in an integer] Let the number n = 1 x = 31 × 1 + 17 = 48 y = 31 × 1 + 24 = 55 z = 31 × 1 + 27 = 58 \ 4x – 2y + 3z = 4 × 48 – 2 × 55 + 3 × 58 = 256 = 31 × 8 + 8 So, when (4x – 2y + 3z) is divided by 31, the remainder will be 8. 13. Two positive numbers differ by 1280. When the greater number is divided by the smaller number, the quotient is 7 and the remainder is 50. The greater number is : (A) 1558 (B) 1458 (C) 1585 (D) 1485 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 15-11-2020] 13. (D) Let, the smaller number = x and the greater number = x + 1280 According to the question, Dividend = Quotient × Divisor + Remainder x + 1280 = 7 × x + 50 6x = 1280 – 50 6x = 1230 x = 205 \ Greater number = 205 + 1280 = 1485 14. If x is the remainder when 361284 is divided by 5 and y is the remainder when 496 is divided by 6. then what is the value of (2x –y) ? (A) –4 (B) 4 (C) –2 (D) 2 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 13-09-2019] 14. (C) (3) 61284 = (3 4 ) 15321 = (81) 15321 Dividing (81)15321 by 5, remainder =1=x [Using property (ax)y = ax × y] And Now, Dividing 41 by 6, remainder = 4 Dividing 42 by 6, remainder = 4 Dividing 43 by 6, remainder = 4 i.e., we can observe that, any power of 4 divide by 6 leaves a remainder of 4. \ Dividing 496 by 6, remainder =4=y \ 2x – y = 2 × 1 – 4 = – 2
15. If a 10-digit number 5432y1749x is divisible by 72, then what is the value of (5x –4y) ? (A) 14
(B) 15
(A) 6
(C) 10 (D) 9 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 13-09-2019] 15. (A) As we know, by the divisibility rule of 72, a number is divisible by 72 if it is divisible by 8 and 9 both. For divisibility by 8, Number 49x must be divisible by 8. For x = 6, 496 ÷ 8 = 62 Also for, divisibility by 9, Sum of digits = 41 + y must be divisible by 9. For y = 4, 45 ÷ 9 = 5 \ 5x – 4y = 5 × 6 – 4 × 4 = 30 – 16 = 14 16. What is the remainder when (12797 + 9797) is divided by 32 ? (A) 4 (B) 2 (C) 7 (D) 0 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 13-09-2019] 16. (D) By divisibility rule, (a + b) is a factor of (an + bn) if n is odd. \ One factor of (12797 + 9797) = 127 + 97 = 224 and 224 ÷ 32 = 7 \ Remainder = 0 17. Two positive numbers differ by 2001. When the larger number is divided by the smaller number, the quotient is 9 and the remainder is 41. The sum of the digits of the larger number is : (A) 15
18. If the 11-digit number of 5678x43267y is divisible by 72, then the value of 5x + 8y is :
18. (A) Divisibility rule of 72 : A number is exactly divisible by 72, if it is divisible by 8 and 9 both. Now, for divisibility by 8, The number formed by last three digits i.e., 67y must be divisible by 8. For y=2 ...(i) 672 ÷ 8 = 84 For divisibility by 9, Sum of digits = 5 + 6 + 7 + 8 + x + 4 + 3 + 2 + 6 + 7 + 2 = 50 + x. must be divisible by 9. For x = 4, ...(ii) 54 ÷ 9 = 6 by question, 5x + 8y = 5 × 4 + 8 × 2 =
19. If x = + (333)337 – (727)726, then what is the unit digit of x ? (A) 5
Unit digit in (333)337 = Unit’s digit of 333 = 3
⇒
= 72 = 49 =9 Remainder of 726 ÷ 4 = 2 Required unit digit = 10 + 4 + 3 – 9 =8
...(i)
x = 9y + 41 x – 9y = 41 2001 + y – 9y = 41
From equation (i) 8y = 2001 – 41 = 1960 1960 ⇒ y = 8 = 245 \ x = 2001 + 245 = 2246 ⇒
\ Sum of digits = 2 + 2 + 4 + 6 = 14
Remainder of 337 ÷ 4 = 1
Unit digit of (727)726 will be
Again, ⇒
Remainder of 169 ÷ 4 = 1
Unit digit of 164 will be 41 = 4
17. (D) Let, the number be x and y where x > y.
\
(B) 7
(C) 8 (D) 9 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 12-09-2019] 19. (C) Unit digit in (164)169 = Unit digit of 164 = 4
(C) 10 (D) 14 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 13-09-2019]
x – y = 2001
36 = 6
(164)169
(B) 11
\
(B) 4
(C) 7 (D) 8 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 12-09-2019]
20. If a nine-digit number 389x6378y is divisible by 72, then the value of 6x + 7y will be : (A) 6 (C)
(B)
13
(D) 8 46 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 11-09-2019]
20. (D) We know that, by the divisibility rule of 72. A number is divisible by 72 if it is divisible by 8 and 9 both and, For divisibility by 8, 78y must be divisible by 8 which is true for y = 4. Again, for divisibility by 9. Sum of digits = 3 + 8 + 9 + x + 6 + 3 + 7 + 8 + 4 = 48 + x must be divisible by 9. When x = 6, then 48 + 6 = 54 which is divisible by 9. \ 6x + 7y = 6 × 6 + 7 × 4 = 36 + 28 = 64 = 8 21. When 12, 16, 18, 20 and 25 divide the least number x, the remainder in each case is 4 but x is divisible by 7. What is the digit at the thousand's place in x ? (A) 5
(B) 8
(C) 4 (D) 3 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 11-09-2019] 21. (B) First, we find the LCM of 12, 16, 18, 20 and 25 \ L.C.M = 2 × 2 × 3 × 3 × 4 × 5 × 5 = 3600 \ Required number = 3600N + 4, which is divisible by 7. 3600N + 4 = 514x × 7 +2N + 4 Here, 2N + 4 is divisible by 7 for N = 5. \ x = 3600 × 5 + 4 = 18000 + 4 = 18004 \ Thousandth digit = 8 22. One of the factors of (82k + 52k), where k is an odd number, is : (A) 86
(B) 88
(C) 84 (D) 89 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 11-09-2019] 22. (D) We know that, When n = odd number, (an + bn) has a factor as (a + b). \ 82k + 52k = 64k + 25k \ Required factor = 64 + 25 = 89 23. Let x = (633)24 – (277)38 + (266)54. What is the unit's digit of x ? (A) 7
(B) 6
(C) 4 (D) 8 [SSC CGL TIER-II CBE EXAM 11-09-2019] Mathematics | 3
9 789355 610362