ÇOK ÇALIŞIYORUM AMA YAPAMIYORUM... Flipbook PDF

ÇOK ÇALIŞIYORUM AMA YAPAMIYORUM...

90 downloads 102 Views 633KB Size

Recommend Stories


AENEON AET760UD00-370A98Z 1GB OK OK OK (AENEON AET93F370) OK OK OK
Memory Modules PC4300 DDR II RAM (DDR-533) System Configuration SW Info Device Configuration MB Barcode R114 6B20354814 Manufacturer Model No. S

Infineon HYS64T64000GU-3.7-A 512MB V OK OK OK Infineon HYB18T512800AC37 OK OK OK. Hynix HYMP564U648-C4 512MB V OK OK OK Hynix HY5PS12821F-C4 OK OK OK
PC4300 DDR II RAM (DDR-533) System Configuration SW Info Device Configuration MB Barcode R213 7320250018 Manufacturer Model No. Spec. Processor

lqui se ama cuando se ama?
E l Q u i se a m a c u a n d o se a m a ? i Q u k se a m a cuando se ama? Gonzalo Rojas f Palabra previa M i poesia es aire: hay que leerla re

~AMA NACIONAl DE JOYERIA
~AMA NACIONAl DE JOYERIA 2002 ~..-.=_..-------------------------\ LIMITANTES PARA LA EXPORTACION Teniendo en cuenta que una de las metas de mayor

Story Transcript

ÇOK ÇALIŞIYORUM AMA YAPAMIYORUM

HEDEF BELİRLEÖncelikle bir hedefin olmalı. Hedefin yoksa ders çalışmak senin için bir anlam ifade etmez. Daha önce hiç gitmediğin bir şehre gezmeye gideceğini düşünelim. O şehre ulaşmak senin için bir hedeftir. Hedefin oraya varmaktır. Neden ders çalışıyorsun, hedefin ne? Eğer bu soruya bir cevap veremiyorsan şimdi hedefini belirleme zamanın gelmiş demektir. Eğer bir hedefin yoksa arkadaşlarınla sohbet edip onların hedeflerin neler olduklarını sorabilirsin, bu sana yardımcı olacaktır. Yine de bir hedef belirleyemediysen PDR servisine beklerim seni.

PLANLI ÇALIŞ Hedefini belirlediysen şimdi de o hedefe nasıl ulaşabileceğine bakalım. Az önce verdiğimiz örneğe tekrar dönelim. Daha önce hiç gitmediğim bir şehre gideceksin ve hedefin oraya ulaşmak. Peki, oraya hangi yoldan ulaşacaksın? Virajli, zorlu yollardan mı yoksa dümdüz otoban yolundan mı? Peki, seçeceğin yol orman ,deniz manzaralı mı olacak yoksa manzarasız mı? Hızın ne kadar olacak? Yolda nerelerde mola vereceksin? Molalarda ne yiyeceksin? Yanına hangi eşyaları alacaksın? Ne kadar çok detay var değil mi? Bu detayları sıraya koyar ve planlama yaparsan işin çok kolay olacaktır. Ders çalışma işini kolaylaştırmak ve verimli hale getirmek için yaptığımız ders çalışma planları gibi… Verimli ders çalışma, zamanı etkin kullanmak ve hangi saat hangi dersin ne kadar çalışacağını hesaplamak demektir.

Ders çalışma planı yaparken dikkat etmen gerekenler:

Günde en fazla üç ders çalış. Çalışmaya sözel derslerden başla Sözel dersten sonra mutlaka ardından bir sayısal ders çalış. Her ders için 35 dakika çalışma + 5 dakika tekrar + 5 dakika mola kuralını uygula. Plana yerleştireceğin dersler sadece yapabildiğin dersler olmamalı, zorlandığın dersleri de eklemelisin. Öğrencilerin en sık yaptığı hata bildiği ve yapabildiği yani başarılı olduğu dersleri tekrar tekrar çalışıp zorlandığı dersleri çalışmamaktır. Ders çalışma planında kaç saat çalışacağını mutlaka yaz. Hangi derse kaç saat çalışacağın belli olursa standart bir alışkanlık kazanırsın. Ders çalışma planı seni sadece motive etmeye yarayacak kadar zorlayıcı olsun. Hedeflerini arttırarak ilerle. Programında haftalık ve aylık tekrarlar mutlaka olsun. Ders çalışma haricinde planın olduğu günler az calıstıgın dersleri mutlaka sonradan telafi et.

SORU ÇÖZ

Öğrencilerin en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biri de soru çözmek. Sadece soru çalışmak yetmez. Bitirdiğin her konu için en az 100 soru çözmen bu konuyu anlamana yardımcı olacaktır. Tek bir kaynaktan soru çözersen konuyla ilgili karşına çıkabilecek tüm soru tiplerini göremezsin. En az iki farklı soru bankasından soru çözmelisin. Testlerde ve denemelerde çözdüğün sorulardan yanlış çıkanları tekrar çözmeye çalışarak neden yanlış yaptığını anlamaya çalış. Eğer konu eksiğin varsa konuyu tamamla, eksik öğrenme varsa konuyu çalış, dikkatini dağıtıyorsa dikkat toplama teknikleri için rehber öğretmen / psikolojik danışmandan yardım isteyebilirsin. Her gün paragraf çözmelisin. Çünkü artık sözel ve sayısal derslerden gelen sorular ezbere değil yoruma dayalı. Sorular "oku, okuduğunu anla, anladığını yorumla, seçeneklerde uygun olanı bul" şeklinde hazırlanmaktadır. Her gün paragraf ve yeni nesil sorulardan birer test çözerek bu beceriyi kazanabilirsin.

YENİ KONULAR ÖĞREN Çoğu öğrenci anlamadığı veya kendisine zor gelen derslerden kaçar ve başarılı olduğu dersleri defalarca çalışır. Öğrenciler bu hatalı çalışma alışkanlığını sürdürerek başarılı olmak ister. Bu tıpkı önünde yürüyen birinin ayak izlerine basarak onu geçmeye çalışmak gibidir. Bildiğin bir şeyi sürekli yaparsan sadece bu işte başarılı olursun. Zorlandığın yeni konuları çalışırken, konuyu parçalara ayırarak çalışmayı dene. Bu şekilde konuları daha iyi öğrenirsin. Ayrıca yapamıyorum duygusundan kurtulursun. Anlamakta zorlandığında sınıf arkadaşlarından yardım almayı dene. Akran öğrenmesinin çok etkili bir öğrenme yöntemi olduğunu unutma. Konu ile ilgili videoları da izleyebilirsin. Tüm bunlara rağmen konuyu anlamadıysan öğretmenlerinden rica edebilirsin.

TEKRAR ET İnsan hafızası sınırsız bir depolama alanı gibidir. Düzenli olarak tekrar eden insan her bilgiyi alır depolar, kullanamayan bilgileri de unutur. Tekrarları ile bilgilere kalıcı hale getirebilirsin. Tekrarlanmış yöntemleri deneyebilirsin: Her hafta sonu tekrar edebilirsin. Çalışmak yerine konu ile ilgili soru çözümü şekilde yapabilirsin. Çalışırken tuttuğun notları gözden geçirebilirsin. Ders videoları izleyebilirsin. Her hafta sonu konu tarama testi çözebilirsin.

TEKRAR ET

Bu şema belleğimizin bilgileri algılama sürecini gösterir. Gördüğünüz gibi ilk başta her uyarıcıyı filtrelemeden alan duyusal belleğimiz, bu bilgileri "dikkat" aracılığı ile kısa süreli belleğimize gönderir. Kısa süreli bellekte bir bilginin kalma süresi ortalama 2 saniye ile 2 dakika arasındadır. Eğer bu bilgilerde kalıcılık sağlamak istiyorsak yani unutmak istemiyorsak yapmamız gereken şey yeterli düzeyde "tekrar" yapmaktır. Uzun süreli belleğe geçen bilgiler unutulmaz, kullanılacağı zaman tekrar kısa süreli belleğe gelip orada amacımıza göre işlenip tekrar uzun bellekteki uykusuna gönderilir.

Yani bir dersi uzun süre tekrar ederseniz o bilgiler unutulmayacaktır..

Bellek Destekleyiciler

Bilgiyi uzun süreli bellekte saklamayı kolaylaştıracak yöntemlere bellek destekleyici ipuçları denir. Bellek destekleyicilerden bazıları şunlardır:

YERLEŞİM (Loci): İyi bilinen mekan ile yeni öğrenilen bilginin eşleştirilmesidir. Sözel derslerde daha çok kullanılır. ZİNCİRLEME BAĞ YÖNTEMİ: Yeni öğrenilen bilgi ile hikaye oluşturmadır. HİKAYE OLUŞTURMA: Öğrenilen kavramla ilgili saçma ve komik hikayeler oluşturmaktır. AKROSTİŞ/AKRONİM (Baş Harfler Yöntemi): Öğrenilen kavramların baş harflerinden anlamlı kavram üretmektir. ASKI SÖZCÜK: Öğrenilen kavramın benzeri ile ilgili imgeler oluşturmaktır. Mini mini birler, çalışkan ikiler gibi ANAHTAR SÖZCÜK(Çengel Yöntemi – Kanca Yöntemi): Yabancı dildeki kelimeleri hatırlayabilmek için Türkçe ses benzeri olan kelimeleri kullanmaktır.

HERKES BAŞARININ HAYALİNİ KURAR AMA SADECE ÇALIŞAN KİŞİLER BAŞARIYA ULAŞIR.

Get in touch

Social

© Copyright 2013 - 2023 MYDOKUMENT.COM - All rights reserved.